ENGLISH
Anasayfa Firma Tanıtımı MailMarketer Özellikleri Bayilik Fiyatlar Referanslar Üyelik İletişim Sikça Sorulan Sorular
Üye Girişi Bayi Girişi
Makaleler Anasayfa
Haydi Pazar Ola
Zaman Yönetimi
N'leşmek
Pazarlama Problemleri
İnternet satış siteleri teorisi
Hatasız Başlık Yazımı
Rakamlar Konuşuyor
Başarılı e-posta yoluyla pazarlamanın öğeleri
Kaskınızı Taktınız mı?
İzinli Pazarlama ?
Haydi Pazar Ola
Nigar AYYILDIZ

Dünyada ve ülkemizde yeni marka sayısı sürekli artıyor. Marka savaşları hergün biraz daha hız kazanıyor. Bu da demek oluyor ki artık ürümüzü/hizmetimizi satmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Ürün/hizmet satışı için artık sadece ürünün kalitesi yetmiyor. Bunun yanında müşteri ile kurmuş olduğumuz diyalog, müşterimize aktarmayı başardığımız bilgi oranı ve satmak için çaba sarfettiğimiz ürünümüze ne kadar güvendiğimiz önemli.

Müşteriye ürünümüzü satabilmek için her zaman çok fazla vaktimiz olmuyor. Onun için karşımızdaki insanın bizimle ilgilenmekten başka işlerinin de olduğunu hatırlayarak elimizdeki vakti çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Değerlendirmemiz gereken vakit içerisinde satışımızı başarabilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var:

• Müşteri önüne çıkmadan kendiniz için olumlu bir tutum geliştirin ve bu tutumu sürdürün. Eğer kendinize inanırsanız olumlu tutumu sürekli kılmanız daha kolay olacaktır. Ancak unutmayalım ki kendimize olan güvenimiz kadar, ürünümüze de güven duymalıyız.

• Müşterinizi dinleyin. Eğer ürünü satmak telaşı ile müşteriden çok siz konuşursanız, müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlayamaz ve ona gereken hizmeti veremezsiniz.

• Müşteriniz ile iletişime girerken onunla aynı dili kullanın. Tatlı dilin ve iyi bir anlatımın başaramayacağı iş yoktur unutmayın.

         Rivayet olunur ki:

Padişah, bir gece rüyasında tüm dişlerinin döküldüğünü görür. Sıkıntı içinde uyanarak vezirini çağırıp sarayın rüya tabircisinin hemen huzuruna getirilmesini buyurur. Tabircibaşı yanına gelince, padişah rüyasını anlatıp sorar:

"Tabircibaşı, bu rüya hayır mıdır, şer midir?"

Tabircibaşı utana sıkıla:

"Şerdir Padişahım" der.

"Uzun yaşayacaksınız; ama ne yazık ki, tüm yakınlarınızın gözlerinizin önünde birer birer ölüp sizi yapayalnız bıraktıklarını göreceksiniz."

Bir an sessizlik olur; ardından padişah ferman buyurur:

"Tez atın şunu zindana!"

Tabircibaşı, verdiği kötü haberden dolayı zindana atılır. Padişah bir başka tabircinin bulunmasını emreder. Huzura getirilen ikinci tabirciye de rüyasını anlatıp sorar:

"Hayır mıdır, şer midir?"

İkinci tabirci de önce biraz düşünür; sonra:

"Hayırdır Padişahım!" der. "Bu rüya, tüm yakınlarınızdan daha uzun yaşayacağınızı gösterir. Daha nice seneler boyu ülkenizi yönetebileceksiniz."

Padişah, mütebessim buyurur: "Bu tabirciye iki kese altın verin!"

Durumu izleyenler, tabirciye sorar:

"Sen de tabircibaşı da aynı şeyi söylediniz. Neden onu cezalandırdı da seni ödüllendirdi?"

Tabirci güler:

“Elbette aynı şeyi söyledik; ama önemli olan, kime ne söylediğin değil, nasıl söylediğindir.”

• Müşterinizde güven duygusu oluşturmak zorundasınız. Eğer müşteri kendisine yardımcı olmak istediğinizi düşünürse uzun süreli çalışma döneminiz başlamış demektir. Ancak unutmayalım ki, hiç kimse kendisiyle sadece prim almak için ilgilenen bir satıcıya çok fazla güven duymaz.

• Müşterinizle sadece iş değil dostluk ilişkisi kurun. Bu size o anda kazanacağınız primden çok daha fazlasını kazandıracaktır.

• Müşterinizin düşüncelerini dikkatle tespit edin. Kararsız biriyle kaybedeceğiniz vakti başka müşterilerle değerlendirebilirsiniz.

• Randevularınıza gecikmenin hiçbir mazereti olamaz. Bu müşterinin vaktine saygı duymadığınızı gösterir. Şayet gecikmeyi önleyemeyecekseniz müşterinizi önceden bilgilendirin.

• Müşterinizin karşısına ürününüz ile ilgili tüm bilgilere hakim olarak çıkın.

• Müşterinize satmaya çalıştığınız şey ürününüzün özellikleri değil, neye ne kadar yaradığıdır.

• Ürünü satmak endişesi ile müşteriye ürünün sahip olmadığı faydaları vaat etmeyin, geri dönüşümü hem firma hem de şahıs adına yıpratıcı olur.

• Rakip firmaları aşağılamayın, yargılamayın. Onlardan yetersiz kaldığınız durumlarda bunlar size hatırlatılabilir.

• Müşterinin itirazlarına hazırlıklı olun. Müşteriler asıl itirazlarını genelde sona saklarlar. Toplantıdan önce müşteriyi tanımak için yeterli araştırmayı yapar ve karşısına hazırlıklı çıkarsanız size yönlendirilebilecek itirazlara daha kolay cevaplar verirsiniz. 

• Satışınız o an için başarılı olmadıysa, müşterinin yanından ayrılmadan mutlaka bir sonraki randevuyu kararlaştırın. Bunu o anda yapmazsanız daha sonra ayarlama şansınız azalacaktır.

• Müşteriyle ilk görüşmede satış yapılacak diye bir kural yoktur. Müşteriye satışı yapabilmek için müşterinize ürününüz ile ilgili tanıtım bilgilerini ve sizi hatiırlatacak bilgiler gönderin. Müşterinizin gözünde sizi farklı kılacak bir tutum sergileyemediyseniz hatırlanma şansınız düşük olacaktır.

• Reddedildiğinizde bu sizin için bir yıkım olmamalı. Satışı yapmanız için 5 ila 10 arası gorüşme yapmanız gerektiğini unutmayın. Yılmayın ve inatçı olun.

• Pazarlama taktiklerinizi geliştirin. Rakiplerinizin arttığı şu günlerde müşterinize gerek mail yolu ile, gerekse mektuplar ile faaliyetleriniz hakkında yeni bilgiler aktarın ve sürdürülebilir farklılaşma fikrini asla unutmayın.

 Eğer satış işine yeni başladıysanız ve çok zorlanıyorsanız şunu asla unutmayın: Gerek ağlayarak, gerekse havalarda uçarak da olsa önemli olan yaptığınız satıştır. Yöntemler size kalmış...

(5938 kez okundu)
 

Türkiye'nin en iyi ve en kapsamlı toplu mail sistemini ücretsiz denemek ister misiniz?

Toplu mail gönderiminin tüm özelliklerini test edebilirsiniz.

 
Basın Odası | Sponsorluk
© 2005 - 2017 MailMarketer, Tüm Hakları Saklıdır