ENGLISH
Anasayfa Firma Tanıtımı MailMarketer Özellikleri Bayilik Fiyatlar Referanslar Üyelik İletişim Sikça Sorulan Sorular
Üye Girişi Bayi Girişi
Makaleler Anasayfa
N'leşmek
Zaman Yönetimi
Haydi Pazar Ola
Pazarlama Problemleri
İnternet satış siteleri teorisi
Hatasız Başlık Yazımı
Rakamlar Konuşuyor
Başarılı e-posta yoluyla pazarlamanın öğeleri
Kaskınızı Taktınız mı?
İzinli Pazarlama ?
N'leşmek
Bahadır ARSLAN

Günümüz iş dünyasında başarılı olmanın tek yolu sizi rakiplerinizden ayıracak bariz bir farkınızın bulunmasıdır. Çünkü artık, her sektörde birçok yerli oyuncunun yanı sıra; küreselleşmenin de etkisi ile birçok ta yabancı oyuncu bulunmaktadır. Dolayısı ile alıcı olan müşteri için, oldukça geniş bir seçim yelpazesi bulunmaktadır. Burada önemli olan müşteriyi kendinize çekebilmektir, aksi takdirde, müşteriniz onlarca rakibinizden birini kolayca seçecektir.

İşte, ticaretin kerameti buradadır. Bu kadar rakip arasında, müşterinin yapacağı bu seçimi lehinize çevirmek, sizin için hayati bir önem taşımaktadır. Bu iş için, oldukça farklı yöntemler vardır; fakat en klasiği ve en yanlış olanı “fiyat indirmektir”; çünkü amaç sadece müşteriyi çekmek olsa fiyatları sıfırlayıp, tüm müşterileri de kapabilirsiniz; ancak bu birinci amacın arkasındaki gizli hedefimiz aynı anda karlılığı da yükseltmek. Yani hem kar etmek, hem de müşteriyi çekmek.

Ne yazıkki, bu işlem bu kadar kolay değil. Bu kadar rakip arasından sıyrılmak; ciddi bir çalışma, farklı bir düşünme stratejisi ve iyi bir hedefleme gerektirmektedir. Yani işi sadece yapmak için yapmak yerine, hedeflerle ve akılcı yollarla yapmak gerekmektedir. Burada altın kural, kendizi öne çıkarabilmektir. Bunu da bir konuda “N’leşerek” yapabilirsiniz.

N’leşmek nedir?

N’leşmek, şirketinizin adı anılırken, adına bir “en” sıfatı ekletebilmektir. Bunu şöyle örnekleyeyim; İç giyim sektöründe üretim yapıyorsunuz, sizinle beraber bu üretimi yapan onlarca üretici var. İşin kötüsü; üretilen bu malların çoğu pazar tezgahlarında çok düşük değerlerle satılıyor ve o kadar da rakibiniz var ki; siz kendi elinizdeki malın bu fiyatlarla satılmasına razı olmak bir yana, bu malları bu fiyatlardan satsın diye pazarcılara bile satmak için fiyat indiriyorsunuz. Yani sonuçta sizin karlarınız düşüyor. Oysa ki sizin mallarınız “En Uzun Ömürlü” mal olsa ve bunu bir şekilde belgeleseniz, reklamını yapsanız. Tüm ürünler pazarda 1 Birim fiyata satılırken, sizinki en az 5 Birim fiyata satılacaktır. Çünkü sizin ürününüz n’leşmiştir...

Alıcı müşteri için bu konu oldukça önem arz eder ve bilinç altında fark etmeden büyük etkiler yapar. Bir tüketici mal alırken, belli kriterleri göz önüne alsa da, onun tüm bu kriterleri göz ardı etmesini sağlayacak şeyler vardır. Mesela, bir çok insan alış veriş yaparken “Herkes bundan alıyor” gerekçesi ile fiyatı, kaliteyi, markayı bir kenara bırakıp o malı tercih ediyor. Burada o mal “En çok tercih edilen” sıfatı ile n’leşmiştir. Dolayısı ile bütün rakipleri karşısında bir adım önde, tüketiciye bir adım yakındadır.

Bu n’leşmek her zaman pozitif yönde de olmayabilir. Bazen “En yüksek fiyat” gibi olumsuz bir n’leşme de, tüketiciyi etkileyebilir ki; yüksek fiyat dürtüsü bir çok etkiden daha yüksek bir alım getirmektedir. Sanıyorum insanlar; yüksek fiyatın kalitesine güçlü bir şekilde inanıyorlar.

N’leşmek ne faydalar getirir?

N’leşme’nin en büyük faydası sizi farklı kılmasıdır. Onlarca üretici müşterinin gözünde yanyana dizilmişlerse ve hepsi aynı renkte ise siz bir “en” sıfatı ile tüm yanınızda bulunan rakiplerinizden farklı bir renge geçebilir; müşterinin dikkatini ilk anda cezbedebilirsiniz. Böylece müşteri ilk tercih hakkını sizden kullanabilir; burada bir kesinlik yoktur; müşteri çok farklı kriterleri değerlendirip sizi tercih etmeyebilir ama etme ihtimali her zaman daha çoktur.

Bu tercihin faydası sadece çok ürün satmak veya çok hizmet vermek değildir. Tercih edilen olmak size birçok avantaj getirir. Tercih edilen bir şirket ürün/hizmet fiyatları konusunda rakiplerine bağlı değildir. Herkes X Birim fiyatı uygularken, siz tercih edildiğiniz için X’ten daha fazla bir fiyat uygulayabilirsiniz. Çünkü siz n’leşerek bu hakkı elde etmişsinizdir.

Tüm rakipleriniz rekabet edebilmek için fiyat indirip, karlarından taviz verirken siz buna gerek duymazsınız. Çünkü zaten müşteri fiyat kriterini bir kenara bırakıp sizi tercih etmektedir. Bu sizin karlarınızı arttırır.

N’leşen bir şirket, fısıltı gazetesinin nimetlerinden olabildiğince faydalanır. Çünkü dikkat çeken, göze batan bir şey derhal bu gazeteye konu olur ve tahmin edilemeyecek boyutlarda kulaktan kulağa dolaşır. Tabi ki bu dolaşım size fazladan satış, fazladan kar ve fazladan müşteri olarak döner.

N’leşmek neden gereklidir?

Çünkü iş piyasasında oyuncu olmak gittikçe kolaylaşıyor. Destekler, krediler derken; rakip sayınız hızla artıyor. Eğer birisi sizden hızlı davranırsa; işiniz oldukça zora girer. Bir an önce piyasadaki yerinizi sağlamlaştırmanız gereklidir.

Ayrıca, küreselleşen dünya ve etkinliğini her geçen gün arttıran internet birçok iş kolunu derinden sarsmaktadır. Eskiden mağza mağza dolaşan müşterileri ikna etmek bi derece mümkün olabiliyordu; satış görevlisinin ikna kabiliyeti yüksekse zaten sorunlarınız azalıyordu; ancak artık müşteriler evinden dışarı bile çıkmadan ürün alıyorlar. Dolayısı ile onları görmüyorsunuz bile; bırakın ikna etmeyi. Ayrıca internet sayesinde ürünler hakkında bilgi sahibi olan alıcı karşınızda kafası karışık olarak da gelmiyor; genelde ne istediğini bilen bir alıcı karşısında kalıyorsunuz.

Küreselleşme de, oldukça ciddi etkiler yapmaktadır. Dünya çapında işler yapan, inanılmaz deneyim ve tecrübeleri olan bir dünya şirketi sizin piyasanıza girip, tüm tecrübesi ve deneyimi ile bi anda “En tecrübeli, en deneyimli veya en popüler” sıfatları ile n’leşerek sizi saf dışı bırakabiliyor.

Ayrıca fiyat indirmek sonu olmayan bir rekabet hamlesidir. Bazan işe yarasada çoğu zaman tüm rakiplerin aynı adımı atması ile etkisini kayber. Bir pazarda örneğin güne kilosu 1.5 YTL den başlayan domatesler, bu işten sıkılan bir pazarcının 1.4 YTL ile yapması ile en fazla yarım saat içinde 1.4 ‘e düşer. Dolayısı ile 10 kuruş indirim yapan pazarcı bunun faydasını en fazla yarım saat görür; bu sürede de satsa satsa 20 kilo domates satar. O da 2 Ytl yapar; oysa siz, en güzel görünen domatesi getirseniz veya en tatlı domatesi satsanız; fısıltı gazetesinin yardımı ile gün içinde 1.5 Ytl ‘den yukarı bir fiyatla da satsanız kazanan siz olursunuz.


Nasıl N’leşilir?

N’leşmek birçok işlemin bir bileşkesinde ortaya çıkar. Yani bir “en” sıfatı elde edebilmek için takip etmeniz gereken bir rota vardır.

- Müşteri Memnuniyeti

Bir müşteri hizmet veya ürün satın aldığı firmadan satış öncesi, satış ve satış sonrası dönemlerde mükemmel bir hizmet bekler. Bu kadar çok seçeneğin arasında sizi seçen müşteri, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaya tahammul edemez. Bu olumsuzluk ister sizden kaynaklanıyor olsun, ister dış kaynaklı olsun; müşteri için fark etmez. O her zaman tüm olumsuzluklara karşı tepkilidir ve sizden mükemmel bir hizmet bekler. İşin kötüsü, en küçük bir olumsuzluk bile sizin çizdiğiniz mükemmel tabloyu yok edecek kadar büyük bir etki yapabilir.

Örneğin, bir bankaya giden mudi, bankanın işlem yapmadığını görünce oldukça sinirlenir. Bunun nedenini banka görevlilerine soran mudi, sorunun veri hatlarından kaynaklandığını; onların suçu olmadığını öğrense bile buna tahammül edemez ve geri döndüğü zaman; bu olayı sanki banka çalışanları gerçekleştirmişler, gidip veri hatlarına zarar vermişler gibi anlatır. Oysa ki siz ona ne gerçekte ne kadar güzel bir hizmette verseniz o bunları hatırlamaz ve bu kötü anı devamlı aklında yer tutar.

Dolayısı ile

(6744 kez okundu)
 

Türkiye'nin en iyi ve en kapsamlı toplu mail sistemini ücretsiz denemek ister misiniz?

Toplu mail gönderiminin tüm özelliklerini test edebilirsiniz.

 
Basın Odası | Sponsorluk
© 2005 - 2017 MailMarketer, Tüm Hakları Saklıdır