ENGLISH
Anasayfa Firma Tanıtımı MailMarketer Özellikleri Bayilik Fiyatlar Referanslar Üyelik İletişim Sikça Sorulan Sorular
Üye Girişi Bayi Girişi
Makaleler Anasayfa
İzinli Pazarlama ?
Zaman Yönetimi
N'leşmek
Haydi Pazar Ola
Pazarlama Problemleri
İnternet satış siteleri teorisi
Hatasız Başlık Yazımı
Rakamlar Konuşuyor
Başarılı e-posta yoluyla pazarlamanın öğeleri
Kaskınızı Taktınız mı?
İzinli Pazarlama ?
Kaner TUNCEL

Bu makaleyi yazmamdaki amaç MailMarketer’a gelen telefonlarda sorulan “Elimizdeki CD de 1.000.000 e-mail adresi var. Sisteminizden nasıl gönderim yapabiliriz?” sorusuna cevap vermektir.

 

Birçok kişi, farklı kişilerle farklı konuları konuşuyorlar. Bir arkadaşımızla yaptığımız konuşma genellikle aranızdaki iletişime dayanır, bazen kitaplardan bazen futboldan bahsedebilirsiniz.

 

Bir arkadaşınız politik sohbetlerden hoşlanmazken bir diğeri konuyu doğrudan oraya getirebilir.

Aynı teori müşterilerinizle iletişim kurarken de geçerlidir. Mesajınızı, ilgili kişilere yollarsanız oluşturmuş olduğunuz kampanyanın başarıya ulaşması rastlandı değildir.

 

Başarılı bir izinli-pazarlama kampanyasının 4 ana unsuru vardır:

   1. Veritabanı oluşturma ve gruplandırma
   2. Hedef kitle belirleme
   3. Yaratıcı Tasarım
   4. Kampanyanın sonuçlarını analiz edebilme

 

Şimdi yazdığımız bu unsurları birer birer ele alalım.

 

Veritabanı oluşturma ve gruplandırma

Veritabanınızdaki kişilerin tamamı sizce aynı ürünle ilgileniyor olabilir mi? Ya da hepsinin yeni çıkan ürününüzle yakından ilgilenmesi mümkün mü? Tabii ki hayır. İşte hatayı yapabileceğimiz ilk nokta. Veritabanımızdaki kişilerin ihtiyaçları nedir? “Kayıtlarımızın tamamı otomotiv sektöründen.”  Şeklinde bir çıkışla ilk hatayı yapabilirsiniz. Ancak kayıtlarımızı daha detaylı tutarsak ve “Otomotiv sektöründeki kayıtlarımzın %76’sı oto yedek parça sektöründen.” Cümlesini kurabiliyorsak ilk adımı başarıyla geçtik demektir. Bu sizin %76’lık bir kesme hitaben çok iyi bir kampanya oluşturabilmeniz için ilk adımdı. Listelerinizi tutarken ileri dönük çalışmalar yapın, ihtiyacınız olan bilgileri isteyin ve kullanmayacağınız bilgileri isteyerek insanların vakitlerini almayın. Örneğin, MailMarketer’a üye olurken size koca bir sayfa dolusu tüm özel bilgilerinizi isteyen bir form çıkartmıyoruz, çünkü ihtiyaç duymuyoruz. Veritabanı, e-pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminin omurgasını oluşturur ve kontrol edemediğiniz bir omurga hiçbir hareketi istediğiniz gibi yapmanızı sağlayamaz. Veritabanı stratejisine ihtiyaç duyuyorsanız sitemizin iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

 

Hedef Kitle Belirleme

Vakti ve parası değerli olan tüm şirketlerin (yani tamamının) uygulaması gereken 2. adım ise hedef kitlenin belirlenmesidir. Bu işlem hem vaktinizden hem de bütçenizden kâr etmenizi sağlayacaktır. Doğru belirlenen kitleler herzaman doğru dönüşleri beraberinde getirir ve başarısızlık riskini ortadan kaldırır.

Yaptığınız kampanyaları, veritabanı kategorilerinizin gözünden tekrar inceleyin. Acaba hangi kategorilere hitap edebiliyorsunuz? 18-36 yaş grubuna mı? Bayanlara mı? Sigortacılara mı? Bu sorunun  cevabı kampanyanızın verimini hat safhaya çıkaracaktır. Doğru mesaj yanlış yerlere gittiğinde ise kampanyanızdan bir geri dönüş beklemeniz hayal kırıklığından başka bir şey yaratamaz.

 

Yaratıcı Tasarım

Bir kampanyanın ilk iki adımı sizin tarafınızdan inceledik ve işledik. Şimdi de diğer taraftan yani müşteri tarafından inceliyoruz. Tasarımınız insanları etkilemeli üzerindeki linklere tıklatmalı hatta gönderdiğiniz maili arkadaşına gönderip “Reklama baksana süper olmuş!” detirtmelidir. En azından amacınız bu olmalıdır. Bunlar kesinlikle hayal ya da abartı değildir. İnsanlar beğendikleri  reklamları paylaşırlar.

 

 

Kampanya Sonuçlarını Analiz Edebilme

Mükemmel olarak nitelendirdiğimiz 3 adımdan sonra kasamıza para koyacak 4. ve son adımdayız. Kampanyamızı “SONUÇLANDIRMAK” gerek. Tabii ki geri dönüşleri karşılayacak ekibinizin haricinde de planlara ihtiyacınız var. Analiz ve raporlama ortalama 5 kampanya sonunda ortaya çıkacaktır. Hangi üyeniz ya da potansiyel müşteriniz hangi ürününüzle ilgileniyor ya da ilgilenmiyor. Bunların cevabını verebilmek için size mükemmel bir sistem hazırladık. MailMarketer, raporları sadece kampanyanızı kaç kişi okumuş ile sınırlı değil. Gönderdiğiniz reklam mailinde bulunan 5 ürün linkinden en çok hangisi tıklanmış? Mehmet Bey hangi ürünlerinizle daha çok ilgilenmiş? İşte listenizi bir kez daha kategorilere ayırma fırsatı! Üstelik kaynağın kendisinden. Yapmanız gereken tek şey doğru analiz edebilmek. Ve listeleriniz artık mükemmel bir kategorileme sistemine sahip. “Teknoloji ile ilgilenenler”, “Traş losyonuyla ilgilenenler” , “Web Kamerasında kampanya yaparsam kesin satın alacak olanlar” size bu bilgileri üyelerin kendilerinden başka kim sunabilir ki? Gönderdiğiniz 3 web kamerası kampanyasının 3’üne de ilgi göstermiş ilgili linklere tıklamış kişilere artık rahatça bir strateji hazırlayıp görüşme sağlayabilirsiniz. Bu örnekteki web kamerası  ortalama sadece 30 YTL lik bir ürün. Peki ya 30.000 YTL lik ürünleriniz varsa? Sizce 50 YTL vererek aldığınız toplu e-mail adresleri bunu başarmanıza yardımcı olabilecek mi?

(9849 kez okundu)
 

Türkiye'nin en iyi ve en kapsamlı toplu mail sistemini ücretsiz denemek ister misiniz?

Toplu mail gönderiminin tüm özelliklerini test edebilirsiniz.

 
Basın Odası | Sponsorluk
© 2005 - 2017 MailMarketer, Tüm Hakları Saklıdır