ENGLISH
Anasayfa Firma Tanıtımı MailMarketer Özellikleri Bayilik Fiyatlar Referanslar Üyelik İletişim Sikça Sorulan Sorular
Üye Girişi Bayi Girişi
Makaleler Anasayfa
Rakamlar Konuşuyor
Zaman Yönetimi
N'leşmek
Haydi Pazar Ola
Pazarlama Problemleri
İnternet satış siteleri teorisi
Hatasız Başlık Yazımı
Başarılı e-posta yoluyla pazarlamanın öğeleri
Kaskınızı Taktınız mı?
İzinli Pazarlama ?
Rakamlar Konuşuyor
Cemal BATTAL

Tatilimi fırsat görerek yazımı yazmaya koyulmuştum. Hatta tamamını yazmış, sadece şöyle bir kontrol edeyim diye kenara koymuştum. Ancak Adana’dan İstanbul’a vakit geçirmeye gelen eşimin yeğenleri ile ilk gün akşam evde otururken...

- O ne Cansu?
- “iPod nano” Cemal abi.
- Versene bana, bakınayım.
İşte bu olay sonrasında yazdıklarımın hepsini silerek ve konuyu tamamen değiştirerek yeniden yazmaya başladım. “iPod nano” elinize aldığınızda size teknolojinin yapabileceklerini, ne kadar hızlı ilerlediğini, yanlız değil de pazarlama ile kol kola gittiğini kısaca özetliyor.
 
Aslında sadece iPod’un teknolojik özellikleri değildi beni etkileyen. Birçok başka ürün var etkileyici olan ancak malesef pazarlama ve satış açısından başarılı olamayabiliyorlar. iPod’un satış rakamları bile onun başarısını anlatmak için tek başına yetiyor. Siz üzerine “şöyle başarılıdır”, “böyle başarılıdır” diye yorum yapmaya bile gerek duymuyorsunuz. İşte size iPod’un size söz bırakmayan, kendi kendine konuşan rakamları.
 
“Apple, 3 Ayda 14 milyon iPod sattı.”
 
2004 yılının aynı döneminde 4,5 milyon adet satış yapmış olan Apple satışlarını 3 katından daha fazla artırmış. iPod konusunu kapatmadan önce bir gazeteden okuduğum ilgili bir haberin başlığını yazıyorum, “Levi’s iPod uyumlu jeans pantolon üretti”. Artık siz düşünün teknolojinin hızını. Müzik önce Taş plaklar’da dinlendi... 45’likler... Kasetler... CD’ler... Mp3 player’lar... Ve şimdi kot pantolonunuz müzik dinlemeniz için yeterli.
 
 
Teknolojiyi takipte biz ne durumdayız peki? Tabii ki bunun en büyük göstergesi internet kullanımı. Bu sene Cannes’da düzenlenen ESOMAR kongresinde çeşitli ülkelerden araştırma profesyonelleri ile bir araya geldik. En çok konuşulan konu internet üzerinden araştırma idi. Birçok ülke artık araştırmalarını bu yöntem ile yapma yoluna gidiyor. Hem çok hesaplı, hem de gerçekten çok hızlı. Hollandalı bir meslektaşım bana direkt olarak gelip sordu “hangi oranda internet araştırması yapıyorsunuz” diye. Ben haliyle bu soruya çok hızlı bir şekilde cevap verebildim, çünkü özellikle son tüketiciye yönelik olarak geçen sene hiç internet araştırması yapmadık. Çalışan memnuniyeti veya buna benzer e-mail ile kolay ulaşılan kişilere çeşitli araştırmalar yaptık ancak örneğin detarjanlar ile ilgili ve evhanımına yönelik olarak “%0”. Çok kullanışlı olsa bile araştırma için gerekli örnekleme neredeyse ulaşmak imkansız. Hollanda’da internet kullanımı %95’ler seviyesinde, neredeyse her insan internet üzerinden birtürlü alışveriş yapıyor. Orada internet üzerinde araştırma oranlarının çok artmış olduğunu ilettiler. Yavaş yavaş diğer metodlar terkedilip, internet araştırmasına yönelik olarak soru formları hazırlanıyor ve çalışmalar buna göre dizayn ediliyor.
 
 Türkiye’ye dönecek olursak, kentli Türkler’in internet kullanımı her geçen yıl artış gösteriyor. Bunun en büyük sebebi yeni nesilin teknoloji ile iç içe büyüyor olması. Yaşam Biçimleri araştırmasına göre, 2004 yılında evde veya işyerinde internet aboneliği olan kişilerin oranı %16 iken bu oran sadece 1 yıl içinde, 2005 yılında %26’ya yükseldi.
 
 
İnternetten alışveriş ise her geçen gün hız kazanıyor. Bankalararası Kart Merkezinden Nisan 2005’te yapılan açıklamada, ilk üç ayda kredi kartı kullanılarak internetten yapılan alışverişin hacmi 272,3 milyon YTL’ye ulaşmış. Sadece 3 aylık bu harcama, 2003 yılının toplamında yapılan (12 ayda) harcamanın 10 milyon YTL üzerine çıkmış.
 
Başka bir konu ise tabi ki cep telefonu kullanımı. Bu konuda tbii ki çok hızlı ilerliyoruz. 1999 yılında 15 yaş üzeri kentli Türkler’in sadece %37’si cep telefonu ile “alo” diyorken bu oran 2005 yılında %84’e çıkmış durumda. 2006 yılında yapılacak olan araştırmada ise bu oranın yine artması beklenmektedir.
 
 
Teknolojiye Türkiye’nin geçmiş senelere göre daha çabuk uyum sağlaması, hızla kabul etmesinin en önemli sebebi ise ekonomik göstergeler. Tüm ekonomik göstergeler her geçen gün Türkiye’nin iyiye gittiğini işaret ediyor. Faiz oranları, enflasyon, GSMH gibi değerler 2005 yılında hızlı gelişimleri gösteriyor. Peki bu konuda halk ne diyor? Onlar da ekonominin iyiye gittiğini düşünüyor mu?
 
Yine kentli Türklere bakacak olursak geçmiş senelere oranla daha fazla kişi ekonomik durumun daha iyiye gittiğini ifade ediyorlar. 2005 yılında Yaşam Biçimleri araştırmasına katılan 1000 kişinin %37’si 2004 yılına oranla ekonomik durumunun daha iyiye gittiğini ifade etmiş. Aynı kişilerden sadece %16’sı bir önceki seneye göre daha kötü bir ekonomik durum içinde olduğunu ifade etmiş. 2002 yılının rakamlarına bakarsanız bu negatif rakam %47 seviyelerinde. Gerçekten sadece ekonomik göstergeler değil kişilerin düşünceleri bile ekonomimizin olumlu yönde ilerlemesinin birer ifadesi.
 
 
Tüm bu teknoloji konuların çıkış noktasına gelecek olursak, yeni nesil tamamen dijital oyuncaklar ile büyümeye başladılar. iPod’lar, MP3 playerlar, bilgisayarlar, cep telefonları, Play Stationlar, Game Boy’lar. Eskiden anne, baba çocuğuna birşeyler öğretmeye çalışıken şimdilerde 8-10 yaşındaki çocuklar annelerine cep telefonu ile nasıl mesaj çekeceklerini anlatıyorlar.
 
- Cemal abi iPod’umu aldın, sen de bana cep telefonunu verebilir misin?
- Tabii al Cansu. Ne yapacaksın peki? Oyun oynayacaksan benim telefonda pek oyun yoktur.
- Yok oyun oynamayacağım, MSN’e bağlanabiliyordun değil mi? Arkadaşlarım ile yazışacağım.
 
Cansu yazımın başında da belirttiğim gibi eşimin yeğeni, bir de ablası var, İpek. 11 ve 14 yaşındalar. İkiside en ince detayına kadar teknolojinin içindeler (ister istemez) ve olacaklar. Pazarlamanın kuralları da onlar için değişecek. İşte onlar internetten iPod’lu Levi’s siparişi verip giyecekler.
 
İster “cep telefonu” veya “MP3 player” olsun, ister “internet portalı” veya “e-ticeret sitesi” olsun bir türlü bu “teknoloji pazarında” faaliyet gösterenler hem çok doğru pazarlama yapmalı hem de dinamik olmak zorundalar çünkü gerçekten bu pazar jet hızı ile gidiyor. Biz tüketiciler olarak bu pazarı daha yavaş takip edebiliriz ama pazarın içinde olanlar ve yarışmak isteyenler kendilerine bir jet ayarlamaları lazım.
 
(7765 kez okundu)
 

Türkiye'nin en iyi ve en kapsamlı toplu mail sistemini ücretsiz denemek ister misiniz?

Toplu mail gönderiminin tüm özelliklerini test edebilirsiniz.

 
Basın Odası | Sponsorluk
© 2005 - 2017 MailMarketer, Tüm Hakları Saklıdır